CHAPPAQUA, N.Y. Seniors from Horace Greeley High School's class of 2012 were recognized Monday afternoon for outstanding achievements in academics, athletics, arts, community service and more.
"We're thankful for the reminder of all that our students do. Not only in the classrooms of Horace Greeley, but on our stages and our fields as well," said Mark Bayer in one of his last acts as assistant principal. Bayer will be leaving the district to take over as principal of Somers High School.
The awards were given out on behalf of dozens of organizations and people, including the American Youth Soccer Organization, Stanley Tucci Sr., a former art teacher at Greeley and father of actor Stanley Tucci Jr., and Rep. Nita Lowey (D-Harrison).
Also recognized Monday were the class' valedictorian, Kamil Sadik, and salutatorian, Davis Wertheimer.
"I know that I speak for many of us when we say we're looking forward to hearing your words at Sunday's graduation ceremony," Bayer said.
See the complete list of awards below.
Valedictorian Kamil Sadik
Salutatorian Davis Wertheimer
AAUW Westchester Outstanding Student Award Charlotte Bilski
AAUW Westchester Excellence in Writing Award Katherine Wiseman
American Youth Soccer Organization (AYSO) Award Hunter Citrin Benjamin Perlmutter Matthew Re
Austin Nahm Award Anup Kishore
Certificate of Merit Award NYS Senate Perri Scheinbaum
Nita M. Lowey Certificate of Special Congressional Recognition Victoria Blumenfeld
Class of 1958 Reinhart Scholarship Cole Benack
ECG Engineering Future Engineers Scholarship Award Amanda Marano
Edwin D. Barlow Distinguished Student Award Jeremy Kesselhaut
Friends of Chappaqua Library Young Writers Award, Poetry 1) Shin-Ji Moon 2) Aemilia Phillips
Friends of Chappaqua Library Young Writers Award, Non-Fiction 1) Aemilia Phillips 2) Danielle Leventhal
Harlan R. Weinberg, MD Award Charlotte Bilski
Hudson Valley Blood Services Award Hanna Richman
NYS Comptroller's Achievement Award Phylicia Ashley
Rotary - Jill Goodman Scholarship Award Charlotte Bilski
Renaissance E.M.S. Award Michael Ascher Victoria Blumenfeld Natalie Lagnese Shin-Ji Moon Sara Nadler Andrew Pott Kamil Sadik Thomas Sadik-Khan Nicole Shimer
Class Principal's Award Rebecca Passman Matthew Re
Class Advisor's Award Julia Keegan
Student Achievement Award Jonathan Hutchens Hannah Stromfeld
Departmental Excellence in English Award Alexander Gold Davis Wertheimer
English Department Award Julia Friedland Dana Sorkin
NCTE Achievement Award in Writing Alexander Gold
L.I.F.E. Award Isabella Berkey Ana Mosseri Nell Okula Perri Scheinbaum
L.I.F.E. Award for Individual Excellence Reid Antin Alexis Childs Jared Hamburg Jennifer Mak
Outstanding Achievement in Math Anup Kishore Rebecca Passman Matthew Re Achit Verma David Wertheimer
Douglas Frank Award Sari Rosenfeld Hunter Vacarro
Computer Science Award Brandon Hoane
Melissa J. Rubin Award Cynthia Bonacum Sky Jarrett Emerson Obus
Theatre Company - Playwriting/Directing Award Alexander Gold
Kenneth J. Jackson Award in Technical Theatre Michael Forster Samuel Watson
Chorus - Outstanding Senior Award Julia Friedland Brandon Hoane Helen Thum
National School Choral Association Award Carolyn Wolf
Music Honor Award Jillian Cardona Julia Conner Christian Imkeller Mathias Imkeller William Zhang
National School Orchestra Association Award Abraham Tishelman-Charny
John Phillip Sousa Concert Band Award Rebecca Rowland
National Band Association Outstanding Band Musician Award Megan Maher
Louis Armstrong Jazz Band Award Alexander Greenzeig
NYSSMA All State - Mixed Chorus Carolyn Wolf Alexander Greenzeig
The Glenn Swayne Photography Award Allison Roteman Hallie Rosenbaum
Stanley Tucci, Sr. Art Spirit Award Deborah Balk Julia Friedland Kelsy Hoffman Jack Holloman Danielle Leventhal Rebecca Rowland
Herff Jones Yearbook Production Award Anna Mester Colleen Powers
Academic Intervention Center Award Cole Benack Jeremy Kesselhaut Alexandra Kohn Kamil Sadik
Counselors' Award James Fallon
Harvey Polcek Award Meryl Rosenberg
Oustanding Science Student Award John Desmarais Anup Kishore
Outstanding Science Research Student Award Archit Verma
Intel Science Talent Search Award and Scholarship Davis Wertheimer
Senior History Award Ellen Rotshchild
Chinese Award Jason Mullholland Craig Wickizer
French Award Julia Friedland Kamil Sadik
Spanish Award Alexander Greenzeig Aemilia Phillips
James P. Wrinn Award - Chinese Amy Glazer Beckie Hamroff
James P. Wrinn Award - French Jane McKee Nicholas Scaglione
James P. Wrinn Award - Latin Julia Conner
James P. Wrinn Award - Spanish Sari Rosenfeld Alexander Shapiro
Elizabeth Rippe MacDuff Award Kamil Sadik Davis Wertheimer
The American Classical League Book Award Davis Wertheimer
ESL Award Manuela Ramirez
Click here to follow Daily Voice Chappaqua and receive free news updates.